SALAM PERTEMUAN

Biarlah setiap pertemuan itu adalah kerana ALLAH dan bila berpisah juga kerana ALLAH. Mulailah setiap pekerjaan dengan kalimah BISMILLAH dan akhirinya dengan kalimah ALHAMDULILLAH.

Monday 30 April 2012

Contoh Rancangan Mengajar B. Melayu Tahun 1


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN  TAHUN 1 UKM

Tarikh                                   :   26 APRIL 2012
Hari                                      :    Khamis
Mata Pelajaran                   :    Bahasa Melayu
Tahun                                   :    1 UKM
Masa                                    :    10.00 – 11.30 pagi
Tema                                    :    Haiwan
Tajuk                                    :   Haiwan Ternakan
Hasil Pembelajaran        :       Fokus  Utama          
              8.1   Aras  1 (i)   Membina dan menulis perkataan
              Fokus Sampingan       
              2.1 Aras  1 (I )   Bercerita menggunakan kata frasa ayat serta frasa
                                         dan intonasi yang baik dan jelas.            
                                
Objektif                               :   Di akhir pelajaran, murid dapat  :
                                                 membina dan menulis perkataan  ayat tunggal .
Sistem Bahasa                : -
Kosa Kata                       :     ayam, itik, arnab, kambing, angsa, ikan, kuda,kerbau
                       seekor.  
Tatabahasa                    :      kata nama am, penjodoh bilangan
Pengisian Kurikulum  : -
Ilmu                                 :     Pendidikan Muzik
Nilai                               :       Menyayangi binatang,  kerjasama
KBT                                 :     Belajar cara belajar (BCB)

Langkah
Kaedah Pengajaran
Catatan
Set induksi
( 5 minit )
  • Murid menyanyikan  lagu bunyi binatang.
Lirik dipamerkan.

Langkah  1
(10 minit)
  • Guru menunjukkan gambar haiwan ternakan.
  • Guru bersoal jawab dengan murid.
Gambar haiwan peliharaan.



Langkah 2
( 15 minit)
  • Guru memberi kad perkataan kepada murid.
  • Murid mempamerkan kad tersebut sambil mengeja dan membaca perkataan tersebut.
  • Murid kemudiannya menampal kad perkataan pada gambar haiwan yang betul.
  • Rakan – rakan akan membaca perkataan tersebut.( latih tubi)
Gambar haiwan,
Kad perkataan

Langkah 3
( 15 minit )
  • Guru memperkenalkan beberapa contoh ayat tunggal .
  • Murid membina ayat berdasarkan gambar yang dipamerkan.
Kad gambar
Contoh :
Ini seekor ayam.

Langkah 4
( 10 minit )
  • Guru memberikan lembaran kerja.
 lembaran kerja

Penutup
( 5 minit )
  • Murid menyanyikan lagu bunyi binatang sambil membuat pergerakan
Lirik lagu





Nama:……………………………………………..                                              Tahun:………………………..

Tuliskan nama haiwan.





1.
  
2.



3.

4.





5.

6.


7.

8.




Nama:……………………………………………..                           Tahun:………………………..

Tuliskan ayat.

                  ayam

1.

                   ikan

2.
                                                
                  kerbau
                                                

3.

                    angsa

4.




Nama:……………………………………………..                            Tahun:………………………..


Tuliskan ayat.



                       kuda
  
1.

                       itik

2.

                      arnab

3.

                     kambing

4.


No comments:

Post a Comment